Blog

Pstrolistka sercowata – kosmetyczna moc Azji

Po naszym poście na FB dostałyśmy dużo pytań odnośnie pstrolistki sercowatej, która w Polsce jest mało znana i ceniona, a szkoda, bo jest to roślina godna zainteresowania i polecenia. Postanowiliśmy więc dać naszym czytelnikom większą dawkę wiedzy na jej temat.

Roślinne serce

Pstrolistka sercowata występuje pod nazwami takimi jak: Houttuynia cordata, hutujnia lub tułacz pstry. Czasami można ją spotkać w naszych polskich ogródkach, gdzie hodowcy sadzą ją w pobliżu przydomowych stawów czy oczek wodnych. Lubi stanowiska słoneczne lub w lekkim cieniu i wilgotne. Nie ma większych wymagań. Urośnie praktycznie wszędzie, pod warunkiem, że będzie miała wilgoć. Bo tak naprawdę, jest to roślina terenów o dużej wilgotności gleby.

Naturalnie bylina ta występuje na Półwyspie Koreańskim, w Japonii, Indiach, Nepalu, Bhutanie i w południowych Chinach.  Jest rośliną wieloletnią dochodzącą do 50 cm wysokości. Liście pstrolistki są w kształcie serca i mogą być: zielone, żółto-zielone lub żółto-zielono-czerwone. Takie kolory mogą się zdarzyć na jednej roślinie co przynosi bardzo ładny efekt.  W maju i czerwcu zaczyna kwitnąć dużą ilością białych kwiatków, które w kolorowej przestrzeni jej liści wyglądają przepięknie.

Azjatyckie remedium na wiele schorzeń

Pstrolistka sercowata jest bardzo często wykorzystywana w naturalnej medycynie Wschodu. Od wielu wieków jej działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, antywirusowe jest wykorzystywane do leczenia stanów zapalnych w organizmie. Łagodzi ona również reakcje alergiczne, przywraca naturalny poziom glukozy we krwi, wzmacnia naturalną odporność i wspiera organizm w obronie przed wirusami, poprzez stymulowanie produkcji limfocytów. Wykorzystuje ją przy takich schorzeniach jak czerwonka, rzeżączka, odra czy cholera.  Stosuje się ją również przy boreliozie i bartonelli. Zewnętrznie na opryszczkę.

Co ciekawe, pstrolistka była też jednym z głównych składników leków stosowanych podczas epidemii SARS w Chinach w 2003 r. W miesięczniku Journal of Ethnopharmacology możemy przeczytać, że w przypadku braku terapeutycznych leków zachodnich pstrolistka sercowata została umieszczona na krótkiej liście roślin stosowany w leczeniu zapalenia płuc. Chińscy naukowcy wzięli pod uwagę jej aspekt immunologiczny i przeciwwirusowy.

Obecnie jej działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe stosuje się do walki z COVID-19. Lekarze naturalnej medycyny chińskiej widzą w niej duży potencjał, który wspomaga organizm przy tej chorobie.

Na Wschodzie do leków ziołowych zalicza się nie tylko rośliny, ale także substancje pochodzenia mineralnego i zwierzęcego (np. jad i skórę węża czy sproszkowane perły). Większość ziołowych leków pochodzenia wschodniego ma znacznie większą moc niż ich europejscy kuzyni . Dlatego aby je bezpiecznie stosować, potrzebna jest ogromna wiedza i doświadczenie, co przy 2500-letniej chińskiej tradycji praktyk medycznych jest oczywiste.

Kosmetyczna ślicznotka

Skoro pstrolistkę wykorzystuje się z ogrodzie i ziołolecznictwie nie odmówiono zaistnienia jej w kosmetykach. I tak na jej bazie powstają kremy, esencje, sera, toniki, szampony i inne produkty mające dwa zadania w jednej aplikacji – uzdrowić i upiększyć. I tu zacytuję portal wizaz.pl:

„Działanie w kosmetykach jest wielorakie. Składnik wykazuje działanie antybakteryjne na krętki boreliozy, przeciwwirusowe na wirus opryszczki, oczyszczające, przeciwzapalne, przeciwalergiczne i przeciwtrądzikowe. Ponadto ma właściwości rozjaśniające piegi i przebarwienia, wyrównuje koloryt, zapobiega zmarszczkom i poprawia elastyczność skóry, wspomaga gojenie i regenerację. Działa kojąco i łagodząco. Stosowany w maściach i pomadkach ochronnych, gojących pęcherze i owrzodzenia na tle wirusowym, oraz w różnego rodzaju kosmetykach do każdego typu skóry, zwłaszcza problematycznej.”

Funkcja w kosmetyku

 • Przeciwutleniacz, antyoksydant
 • Rozjaśniacz/Wybielacz
 • Substancja aktywna
 • Substancja antybakteryjna
 • Substancja antymikrobowa
 • Substancja antyseptyczna, przeciwzapalna
 • Substancja kojąca, łagodząca, substancja wzmacniająca naczynia krwionośne
 • Substancja lecznicza
 • Substancja nawilżająca
 • Substancja przeciwłojotokowa
 • Substancja przeciwzmarszczkowa
 • Substancja wygładzająca
 • Substancja zmiękczająca

 

Na końcu zależy wspomnieć, że pstrolistka sercowata praktycznie nie ma działań alergennych i jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.  Należy jednak nadmienić, że ma dość intensywny zapach ziołowy, który jednak po chwili się ulatnia.

Pokochaliście już ją? Bo my tak, dlatego cała seria Vital i szampon do włosów Shue ne ra marki KNH mają w swoim składzie jej duże ilości.